Facebook open

Tak jak mężczyźni interesują się sportem i samochodami, tak kobiety zajmuje uroda i SPA. Taka już nasza natura. Czego Polki szukają w SPA?

Moda na SPA zatacza coraz szersze kręgi. W Polsce każdego roku rynek usług SPA wzrasta o 50-70%. Dotyczy to zarówno hoteli SPA, jak i day SPA zlokalizowanych w miastach. W Warszawie niemal co miesiąc powstaje kolejny obiekt SPA – obecnie jest ich ponad 30. Jesteśmy więc na dob-rej drodze by dogonić Europę, choć ciągle daleko nam do Stanów Zjednoczonych, gdzie biznes SPA dołączył do dwóch branż gigantów – przemysłu samochodowego i spożywczego, które przekroczyły 13 mld dolarów rocznych dochodów.

URODA, ZDROWIE CZY RELAKS
Z badań przeprowadzonych w styczniu tego roku na zlecenie Klekotki Sento Spa wynika, że co dziesiąty Polak korzysta z zabiegów oferowanych przez ośrodki SPA. Są to najczęściej osoby w wieku 35-44 lata, rzadziej 25-34 (19%) oraz 18-24 (12%). Badania potwierdzają, że mężczyźni równie chętnie jak kobiety, korzystają z dobrodziejstw zabiegów i stref SPA i wellness. Różne są jednak powody, które ich do tego skłaniają. Dla 42% klientów najważniejsze są relaks i regeneracja, choć dla kobiet (ok. 50%) czynnik ten jest ważniejszy, niż dla mężczyzn (36%). Panie pragną podczas zabiegów wyciszenia (21%), a po nich – efektów w postaci poprawy urody (13%). To drugie dla panów nie ma żadnego znaczenia (0%), a przynajmniej nie przyznają się do tego. Za to 22% z nich uważa, że SPA to doskonałe miejsce na wspólny wyjazd ze znajomymi, a 18% oczekuje od obsługi profesjonalnych porad na temat zdrowia i urody.

POLKI POD LUPĄ
Warszawski salon urody Le Spa również przeprowadził badania (ich wyniki ogłoszono w sierpniu), koncentrując się jednak głównie na Polkach. Wszak to właśnie one znacznie bardziej od mężczyzn narażone są na przemęczenie i stresy dnia codziennego. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w konieczności łączenia przez płeć piękną wielu obowiązków zawodowych z rodzinnymi, a także, jak dowiedli naukowcy Rita Valentino i Debra Bangasser wraz z zespołem z Children's Hospital of Philadelphia, w uwarunkowaniach biologicznych. Żeńskie komórki nerwowe są bardziej wrażliwe na działanie hormonu stresu.Dlatego blisko 60% kobiet deklaruje, że cierpi na dolegliwości związane ze stresem, w szczególności bóle pleców oraz szyi, do których przyznaje się odpowiednio co czwarta i co dziewiąta Polka. Łatwym i szybko dostępnym rozwiązaniem tego typu problemów są leki. Według raportu GUS, na jesieni 2010 r. prawie 75% ludności Polski zażywało leki, podczas gdy 7 lat temu, w tym samym okresie – tylko 54%. Przy czym, to kobiety znacznie częściej niż mężczyźni, stosują medykamenty i równocześnie prawie 2-krotnie częściej zażywają leki przeciwdepresyjne, nasenne i uspokajające, a także na bóle głowy i migrenę (zwłaszcza te bez recepty).

SPA KONTRA STRES
Równocześnie jednak wzrasta świadomość Polek w zakresie dbania o zdrowie i kondycję ciała, a także konieczności łagodzenia skutków codziennego stresu. Wiedząc, że choroby i stres przyspieszają procesy starzenia, coraz więcej z nich sięga do profilaktyki. 90% ankietowanych przez Le Spa mieszkanek Warszawy deklaruje, że wybrałoby zabiegi SPA, a nie leki przeciwbólowe, gdyby wiedziały, że będą równie skuteczne, no i gdyby znalazły na to czas – połknięcie pigułki nie wymaga tyle zachodu, co umówienie wizyty i przyjazd na zabieg. Rośnie liczba kobiet korzystających z dobrodziejstw klinik SPA. Przez ostatnie pół roku z zabiegów czysto relaksacyjnych korzystało 60% ankietowanych, w tym 14% raz na miesiąc lub częściej. Jeszcze większy procent Warszawianek, bo 64%, korzystało z zabiegów pielęgnacyjnych, stanowiących główny powód powstawania klinik SPA.
Statystyki CBOS-u także potwierdzają tendencję zmian kobiecych postaw życiowych wobec zdrowia. Co druga kobieta przyznaje się, że zdrowo się odżywia, jedząc dużo warzyw i owoców oraz ograniczając tłuszcze zwierzęce, a co czwarta aktywnie uprawia jakiś sport (m.in. bieganie, gimnastykę). Nawet krótki, weekendowy pobyt w hotelu SPA czy dwugodzinny zabieg w day SPA są w stanie zdziałać cuda. SPA to jeden z najskuteczniejszych, a przede wszystkim najbardziej przyjemnych sposobów na ucieczkę od codziennego stresu i zgiełku. Tutaj kobieta może odnaleźć spokój, wyciszenie oraz nabrać pewności siebie i sił do zmagania się z zabieganym życiem.

O Polaku w SPA możecie przeczytać tutaj :

Polak w SPA

 

GWIAZDY W SPA

Paulina HolzPaulina Holtz

aktorka, ambasadorka produktów Clic[&]Go firmy OsmozaCare
Wyjazd do SPA to obowiązkowy punkt programu w okresie okołowakacyjnym, a jeśli się nie uda, to jesienią. Jest to dla mnie zawsze czas, dzięki któremu mogę odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Uwielbiam sport, ćwiczę jogę, uprawiam pole dance i biegam, więc dla mnie bardzo ważna jest oferta pod kątem ruchu. Ale najważniejsze są dobre masaże. Codziennie. Chętnie też korzystam z wszelkich masek na ciało i twarz. Czasem daję się namówić na jakieś nowinki, nietypowe odmiany masaży (np. kijami bambusowymi). Uwielbiam masaże twarzy, głowy i stóp. Przy nich natychmiast usypiam. Nigdy nie korzystam z sauny suchej. Nie lubię tego upału, nie sprawia mi najmniejszej przyjemności, a do tego mam delikatną skórę naczynkową. Czasem chodzę do sauny parowej. Bardzo ważna dla mnie jest dobra dieta wegetariańska i szeroka oferta dobrze prowadzonych zajęć fizycznych. Wtedy wracam naprawdę odprężona i szczęśliwa.


 

Monika JarosińskaMonika Jarosińska
aktorka i piosenkarka, właścicielka salonu odchudzania i modelowania sylwetki Corpo Fit
W Polsce mamy ośrodki SPA naprawdę na dobrym poziomie. Tylko, że my nie umiemy skutecznie odpoczywać. Robimy to przed komputerem lub telewizorem. Nie umiemy się wyłączyć, wyciszyć, gruntownie zrelaksować. Ciągłe nerwy i duszenie w sobie negatywnych emocji prowadzi do chorób. Wyjazd do takich miejsc powinien nam przywracać równowagę, wyciszać i uspokajać. Jednak tak się nie dzieje, bo nie potrafimy złapać dystansu do własnego życia i do siebie. Jest wiele zabiegów, które pomagają mi odpocząć i odciąć się od rzeczywistości. Uwielbiam masaż gorącymi kamieniami. Lubię też masaże relaksujące, medyczne, mam problemy z kręgosłupem, a po nich czuję się lepiej. Najbardziej lubię SPA w górach – widok szczytów górskich i oddawanie się profesjonalnym zabiegom to dla mnie raj na Ziemi.


 

Andżelika PiechowiakAndżelika Piechowiak
aktorka
Nie odwiedzam salonów kosmetycznych regularnie, ale zdarza mi się korzystaćz zabiegów, bo bardzo mnie relaksują. Korzystam z aromaterapii, masażu twarzy, oczyszczania cery, a ostatnio zachwycił mnie piling stóp z wykorzystaniem rybek. Świetny relaks! Nie poprawiam urody, bo cenię naturalność. Uważam, że zabiegi powinny nam polepszać samopoczucie, nie tylko urodę. 
W dbaniu o urodę nie powinno się przesadzać – liczy się wewnętrzna, dobra energia, która wpływa na naszą atrakcyjność. Bardzo cenię profesjonalne zabiegi i kosmetyki do włosów, gdyż działania, którym się poddaję na planach filmowych, bardzo je niszczą.

Wymarzone wakacje w górach

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA Awards

Phytomer 300x300nova group 2020BANER EDEN Thalgo hotele

 

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

shutterstock 30510868