fbpx

AROMATERAPIA – MOC ZAPACHÓW

Aromaterapia w SPA

Łatwy sposób na poprawienie nastroju? Aromaterapia. Zamknij oczy, weź głęboki wdech... Co tak pięknie pachnie? To sesja aromaterapii, którą możesz zrobić sobie w domu.

Tekst: Monika Kowalczyk

Słowo „rytuały" coraz częściej pojawia się w kontekście zabiegów kosmetycznych. Od kilku lat obecny w Polsce i stale rozrastający się rynek SPA zwiększył świadomość, a co za tym idzie oczekiwania klientów wobec jakości usług kosmetycznych. Aby gabinet sprawnie się rozwijał już nie wystarczy zaoferowanie „zwykłego zabiegu”. Należy zaskoczyć klienta, zbudować odpowiedni klimat i zaproponować mu rytuał, będący ucztą dla wszystkich zmysłów.

To jeden z wyznaczników tak ostatnio popularnej kosmetyki sensorycznej, dbającej nie tylko o ciało, lecz także o samopoczucie. W tym celu oprócz odpowiednio wystylizowanych wnętrz i relaksacyjnej muzyki najlepiej wykorzystać zapachy. Nurt kosmetyki sensorycznej jest bardzo szeroki i mieści w sobie zarówno zastosowanie kosmetyków z odpowiednio dobranymi zapachami, olejków aromaterapeutycznych, olei zapachowych, wód kwiatowych, jak i świec oraz kadzideł.

AROMATY, CZYLI ZANIM POWSTAŁA AROMATERAPIA

W XVIII wieku żył we Francji pewien człowiek, którego zaliczyć można do najbardziej genialnych, ale i odrażających postaci ówczesnego świata. Nazywał się Jean Baptiste Grenouille. Tak, to główny bohater bestsselerowej powieści Patrica Suskinda „Pachnidło”. Jak wiemy, był obdarzony genialnym węchem, a zafascynowany zmysłowym aromatem, próbował za wszelką cenę stworzyć najpiękniejszy zapach na świecie... Gdyby Jean Baptiste posiadał tak bogatą gamę wonnych olejków i aromatów, jakimi dysponuje dzisiaj każda z nas, nawet do głowy by mu nie przyszło, dopuścić się tak haniebnych czynów w poszukiwaniu perfectum odor, czyli zapachu idealnego...

Kreowane sztucznie zapachy towarzyszą ludzkości już od czasów Starożytnej Grecji. W XIII w p.n.e. postrzegane były jako źródło przyjemności i luksusu. Dzisiaj również lubimy otaczać się piękną i oryginalną wonią. Toniemy w zapachu białej róży, frezji, słodkiej mandarynki, zielonego jabłuszka i w wielu innych kompozycjach światowych marek o nietuzinkowych nazwach: wieczność, prawda, marzenie.

AROMATERAPIA W SPA

Zapachy to jednak nie tylko piękne i drogie flakony perfum, to również zdrowotne właściwości olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii.
Aromaterapia towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Najwcześniejsze wzmianki o leczeniu olejkami pochodzą z czasów sumeryjskich, tj. 3000 r.p.n.e. Sporządzano wówczas różne mieszanki z roślin i ziół, a z najstarszych odnalezionych zapisków wynika, że były nimi tymianek i mirt.

Dzisiaj aromaterapia przeżywa kolejny rozkwit. Coraz częściej wracamy do medycyny naturalnej i zielarstwa, chętnie stosujemy inhalacje z olejków eterycznych, masaże, kąpiele wonne oraz kompresy. Poprzez antyseptyczne działanie olejków eterycznych jesteśmy w stanie wspomóc nawet terapię antybiotykową, zaleczyć stany zapalne w organizmie, pobudzić naturalne siły odpornościowe, zażegnać jesienną depresję i znacznie poprawić zły nastrój.

Skupmy się na tym ostatnim życiodajnym działaniu aromaterapii, tzn. na poprawie nastroju i samopoczucia psychicznego. Mamy dziś tak ogromną ilość różnorodnych propozycji zapachowych oraz zabiegów, że nierzadko gubimy się w tym wszystkim, nie wiedząc co wybrać. Aromaterapią kuszą nas profesjonalne salony SPA, hotele i ośrodki zajmujące się zabiegami kosmetyczno – leczniczymi. Miejsca, gdzie możemy poddać się takim zapachowym terapiom, szczycą się bogatą listą zabiegów na bazie olejków eterycznych i mieszanek ziołowych. Za zabieg masażu relaksacyjnego, bądź pobudzającego, przyjdzie nam zapłacić nie mało, jednak na efekty tych działań nie będziemy czekać, na pewno szybko poprawią nasze samopoczucie, zniwelują problemy dnia codziennego i wprawią nas w dobry nastrój. Zwłaszcza, że aromaterapia zastosowana w masażu zmniejsza cellulit, rozstępy skórne, regeneruje naskórek, odżywia i odmładza skórę, przyspiesza odnowę biologiczną mięśni. Salony odnowy biologicznej oraz uzdrowiska coraz częściej posiadają w swojej ofercie tzw. kąpiel perełkową z aromaterapią lub inaczej kąpiel aromatyczną. Takie kąpiele, np. w jacuzzi, odprężają, pobudzają, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem. Temperatura kąpieli wodnej powinna wahać się w granicach 35-38 st. C, zaś sama kąpiel aromatyczna nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

__________________________________________________________

Nobel za wyjaśnienie tajemnicy węchu
W 2004 r. Amerykanie Richard Axel i Linda Buck otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za wyjaśnienie molekularnego mechanizmu odbierania wrażeń węchowych. Rozróżnianie około 10 tys. zapachów przestało być zagadką.

__________________________________________________________

AROMATERAPIA W DOMU

Nie każda z nas dysponuje wolnym czasem i środkami na tak luksusowe i wyszukane zabiegi SPA. Dlatego proponuję stworzyć we własnej łazience małe, prywatne miejsce aromatycznego relaksu. Potrzebna nam będzie w tym celu jedynie wanna z ciepłą wodą,ulubiony olejek eteryczny, nastrojowe oświetlenie i odrobina wolnego czasu... Zatem do dzieła!

Kiedy czujemy się przemęczeni i apatyczni, wystarczy odnaleźć odpowiedni aromat mieszanki zapachowej, dodać kilka kropel do wanny z ciepłą wodą lub zapalić zapachową świeczkę w kominku ceramicznym. Delektowanie cudowną, roztaczającą się wokół nas wonią, może okazać się dla nas wielką przyjemnością i być zbawienną kuracją na jesienną chandrę .Aromaterapia podczas kąpieli wodnych leczy również bezsenność, wspomaga układ krążenia, koi bóle mięśni i stawów oraz poprawia wygląd skóry. Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych.
Aromaterapia w spaNa co pomogą zapachy?
* Olejki naturalne możemy stosować przy profilaktyce i leczeniu takich schorzeń jak: cellulitis, rozszerzone naczynka włosowate, żylaki, trądzik i łupież.

* Poszukajmy również zapachów wspomagających nasze pożądanie, będą nimi: olejek goździkowy, sandałowy, ylang ylang. Te naturalne afrodyzjaki mogą wzmocnić nasz apetyt na seks, podniecenie, pobudzić zmysły, działać na ciało i umysł. Kilka minut masażu takimi olejkami, a zatoniemy w błogim uczuciu, prowadzącym na skraj rozkoszy nie z tego świata...

* Zapachy bazylii, lawendy, bergamotki czy pomarańczy odprężą nas, pobudzą do medytacji. Mają właściwości odmładzające i likwidujące codzienne stresy. Na ból głowy i syndrom „dnia następnego” wybierzmy olejek majerankowy, różany, rumianku rzymskiego. Apatie jesienną leczymy olejkami mięty pieprzowej, rozmarynu i tymianku, a depresje – zapachem limetkowym, cedrowym, drzewa różanego i neroli.

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne
Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie. Należy pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami.

* Nie wolno stosować olejków eterycznych doustnie.

* Chorzy na epilepsję powinny unikać olejków: hyzop, koper, rozmaryn.

* Nie należy opalać się przez 6 godzin po użyciu olejków cytrusowych.

* Kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: bazylia, benzoe, brzoza, cedr, szałwia muszkatołowa, goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, szałwia, tymianek.

* Nie należy stosować olejków eterycznych bez rozcieńczania.

* Osoby mające skłonności do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem kontrolnym.

* Nie używać większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie.

* Nie wolno wykonywać masażu aromaterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np.: żylaki podudzia lub zakrzepica, przy zakażeniu i ranach skóry, w przypadku chorób zakaźnych, przy temperaturze.

* Jeśli mieszanina olejków dostanie nam się do oczu, należy przemywać je nie wodą, a mlekiem.

* Olejku geraniowego nie powinno się stosować, korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, a tymiankowego przy nadciśnieniu.

Zapachy, podobnie jak zabiegi Spa mają dobroczynny wpływ na nasze ciało i umysł. Kąpiele, masaże, inhalacje, kompresy, kadzidła czy też potpourri to kilka propozycji kuracji, jakie możemy zastosować. Aromaterapia leczy samym zapachem, uśmierza ból, stymuluje cały organizm i pobudza go do działania.
Inaczej określana jako sauna sucha. Jak nazwa wskazuje jest to rodzaj sauny o stosunkowo niskim poziomie wilgotności.
Zabieg moksy, wzbudzający kontrowersje głównie w kręgach medycznych, już w starożytnych Chinach stosowany był przy uśmierzaniu bólów reumatycznych.
Są delikatniejsze niż olejki eteryczne, ale dzięki temu są łatwiejsze i bezpieczniejsze w stosowaniu. Użycie żadnego innego kosmetyku nie daje takiego poczucia luksusu i przyjemności, jak właśnie wód kwiatowych. A piękny zapach to nie wszystko...
PARTNERZY NAJLEPSZYCH SPA

Społeczność

NASZE WYDAWNICTWA

Perfect SPA Awards

Partnerzy Gali Perfect SPA

reklama

logo SPAeden.pl

Portal SPA & Wellness

Wydawca portalu: Semana Sp. z o.o.

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor