Skóra odzwierciedla stan zdrowia naszego organizmu. Jej kondycja zależy natomiast od właściwej diety. Niedobór witamin i minerałów w organizmie odbija się na jej wyglądzie, przyspiesza starzenie, powoduje jej wysuszanie lub przetłuszczanie.
Tekst: Sylwia Zagórska
Najwięcej witaminy…
Witamina A, beta-karoten, sprzyja regeneracji komórek, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobiega jej rogowaceniu. Bogate w witaminę A są pomarańczowe warzywa i owoce (marchew, dynia, melony, mango, morele, brzoskwinie) oraz ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, natka pietruszki, kapusta). Duże ilości witaminy A obecne są w maśle, śmietanie, jajkach, margarynach miękkich i łososiu.
Witaminy C i E nazywane są witaminami młodości. To najsilniejsze antyoksydanty zapobiegające starzeniu się skóry, chroniące tkanki przed uszkodzeniami, ale również biorące czynny udział w ich odnowie. Naturalna witamina C jest dobrze przyswajalna przez organizm. Dzięki niej skóra staje się jędrna i lepiej nawilżona. Poprawia stan kruchych i skłonnych do pękania naczyń krwionośnych, co bywa niezwykle istotne dla skóry płytko unaczynionej i wrażliwej. Najlepszym źródłem witaminy C są warzywa typu zielona pietruszka, jarmuż, szpinak czy kapusta oraz owoce: czarne i czerwone porzeczki, żurawina, aronia, truskawki i owoce cytrusowe.
Witamina E, w postaci tokoferolu, chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniami UV, które mogą być przyczyną powstawania przebarwień. Ma też działanie przeciwzapalne, jest więc pomocna w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik. Ponadto zapobiega wysuszaniu i pomaga w likwidowaniu tzw. plam starczych pojawiających się na dłoniach i twarzy. Naturalna witamina E jest dwukrotnie lepiej przyswajalna, niż jej syntetyczne odpowiedniki. Głównym jej źródłem są oleje roślinne, zboża, szczególnie kiełki pszenicy, jak również orzechy, migdały, awokado, kukurydza, szpinak oraz świeże warzywa.
Przeciw suchej skórze
Na suchą, łuszczącą się skórę najlepsze są nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), do których zaliczamy kwasy z rodziny omega-3: eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas linolenowy i omega-6. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie, oleje roślinne (np. rzepakowy, słonecznikowy, z wiesiołka czy lniany) oraz orzechy i pestki z dyni.
Ważne minerały
Wśród minerałów najważniejsze dla skóry są cynk i krzem. Cynk znajduje się we wszystkich komórkach ciała. Poprawia wygląd i koloryt skóry, pomaga w jej regeneracji, reguluje produkcję łoju. Jako antyoksydant hamuje procesy powstawania wolnych rodników.
Cynk znajdziemy w mięsie, a zwłaszcza w wątróbce, ostrygach, rybach, jajkach, twardych serach, nasionach roślin strączkowych, pieczywie pełnoziarnistym i chudym mleku.
Krzem jest najbardziej pospolitym pierwiastkiem występującym w przyrodzie. To składnik występujący we wszystkich płynach ustrojowych i tkankach ludzkiego organizmu. Odpowiada za sprężystość i elastyczność zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Dlatego uzupełnianie go w diecie zapobiega przedwczesnemu wiotczeniu skóry i opóźnia proces starzenia. Dzięki właściwościom adsorpcyjnym kontroluje wydzielanie sebum, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych i działa przeciwtrądzikowo. Krzem występuje w łuskach ziarna zbóż, skórce owoców (jedzmy ze skórką jabłka, gruszki, agrest czy winogrona), czosnku i szczypiorku. Dzienne zapotrzebowanie na krzem to 20-30 mg, zaspokoi je spożywanie warzyw i owoców, pieczywa razowego, płatków owsianych czy otrębów pszennych.
Przede wszystkim nawilżaj!
Zanim sięgniesz po liczne kremy nawilżające, zadbaj o odpowiednią ilość płynów w twojej diecie, czyli zalecane 2-2,5 l wody dziennie. Najlepiej pić czystą wodę mineralną. Ale polecane są też herbaty owocowe, świeże soki owocowo-warzywne i napoje mleczne, które nie tylko uzupełniają płyny w organizmie, ale też nawilżają skórę.
Skóra mówi NIE!
- Badania naukowe dowodzą, że za 40-50% objawów starzenia się skóry (takich jak zmarszczki, przebarwienia i utrata jędrności) odpowiedzialne są cukry. Im wyższe jest stężenie cukru we krwi, tym szybciej ten proces zachodzi. Cukier odpowiedzialny jest też za powstawanie cellulitu.
- Nadmiar słodyczy i czekolady może powodować problemy skórne, jak choćby pojawianie się trądziku.
- W diecie zdrowej dla skóry należy unikać produktów konserwowanych, żywności wysokoprzetworzonej, fast-foodów, wysokoprocentowych alkoholi oraz soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, czego konsekwencją jest napęczniała skóra.
- U osób z tendencją do rozszerzonych naczynek na czarnej liście znajdują się gorące napoje i potrawy, które negatywnie wpływają na wygląd skóry.